بسیاری از عوامل وجود دارند که با وجود سادگی و سهولت در اجرا، در موفقیت یا عدم موفقیت دانش‌آموزان در کنکور تأثیر بسیاری دارند ولی متأسفانه، اغلب مورد بی‌توجهی یا کم توجهی ما قرار می‌گیرند. در صورتی که، استفاده‌ی صحیح و مناسب از این عوامل و ابزار، می‌تواند تاچند برابر راندمان زحماتی را که کشیده‌ایم، افزایش دهد.

از آن جا که در مرحله‌ای قرار گرفته ایم که آزمون‌های آزمایشی مرحله‌ای و جامع و در نهایت کنکور را در پیش رو دارید، درباره‌ی کارهایی که باید برای حضور موفق وآرام در جلسه‌ی کنکور انجام دهید، گفتگو می‌کنیم تا با تمرین و تکرار آن‌ها در آزمون‌های آزمایشی، و هم چنین در کنکور اصلی، این ابزار را به راحتی به کار ببندید.

1- شیوه‌ی صحیح تست زنی:
دراین رابطه ابتدا باید به انواع سؤالات درکنکور و تقسیم بندی آن ها توجه کرد:


الف) سؤالات ساده که با یک بار خواندن سریع یا با یک راه حل کوتاه و ساده به پاسخ آن ها دست پیدا می‌کنید.
ب) سؤالات نیمه مشکل که نیاز به راه حل طولانی دارند و در مرحله‌ی دوم پاسخ‌گویی خواهند شد را، با علامت (+) در کنار آن ها از باقی سؤالات جدا سازید.
ج) سؤالات مشکل که درصورتی که وقت اضافه داشتید، باید به آن ها پاسخ دهید و درکنار آن ها علامت (-) قرار می‌دهید.

با توجه به تقسیم بندی فوق، شروع به خواندن سریع سؤالات می‌کنیم و دراین مرحله سؤالات دسته‌ی الف(درهمه‌ی دروس) را پاسخ می‌دهیم و سؤالات قسمت (ب ) و (ج) را علامت گذاری می‌کنیم.

پس از پایان این مرحله، سؤالاتی را که با علامت (+) مشخص شده‌اند حل می‌کنیم و در صورتی که وقت اضافه‌ای داشتیم و در مرحله‌ی بعد، به حل مسایلی که باعلامت (-) مشخص شده‌اند می‌پردازیم.

در مراحل فوق به چند نکته مهم توجه کنید:

اول:
احتمال دارد در بعضی از آزمون ها، سؤالات به نحوی چیده شده باشند که شما نتوانید به چند سؤال اول، پاسخ بدهید. در این صورت با حفظ خونسردی خود، این سؤالات را علامت گذاری نموده و به سراغ سؤالات بعدی بروید.
اگر با چنین آزمونی مواجه شدید، از طراحان سؤال ایراد نگیرید، این امر ممکن است در کنکورهای سراسری و آزاد نیز اتفاق بیفتد.

دوم:
در مرحله‌ی اول، سؤالات قسمت الف، درمرحله‌ی دوم سؤالات قسمت (ب) و در مرحله‌ی سوم سؤالات قسمت (ج) را پاسخ دهید و سؤالات را به ترتیب دفترچه‌ی سؤال جواب بدهید.

سوم:
سعی کنید به ترتیب دفترچه پاسخ دهید، مگر آن که در درسی فوق‌العاده ماهر هستید. این مورد را بایک مشاور زبده درمیان بگذارید.

چهارم :
در صورت کمبود وقت، به سراغ دروسی که ضریب بالاتری دارند، بروید.

پنجم:
فقط سؤالاتی را جواب دهید که به جواب آن ها اطمینان دارید.

2-آرامش در لحظه‌ی شروع آزمون:
معمولاً دانش آموزان در لحظه‌ی شروع آزمون، با دستپاچگی مواجه می‌شوند و استرس می‌گیرند، و به دنبال آن سریع شروع به پاسخ‌گویی تست ها می‌کنند؛ و همین امر باعث می شود که چند دقیقه‌ی ابتدای آزمون را از دست بدهند و سؤالات ابتدایی را با آرامش و تمرکز حواس کمتری پاسخ بدهند. با رعایت نکات زیر، این اضطراب بی مورد را از خود دور کنید:

الف) تفکر مثبت داشته باشید و به خودتان بگویید: «حتماً موفق خواهم شد. همه چیز برای موفقیت من فراهم است. من می‌توانم چون باید بتوانم و موفقیت حق من است پس باید موفق شوم.»

ب) نفس عمیقی بکشید.

ج) خونسرد باشید و حس سرحال بودن و نشاط را درخود القا کنید.

د) نگاهی به دور و بر خود بیندازید و بر محیط جلسه‌ی آزمون مسلط شوید.

هـ) هنگامی‌ که اعلام شد: « داوطلبین، آزمون را آغاز کنید»، مضطرب نباشید، زیرا لحظه‌ی نتیجه‌گیری و موفقیت شما فرا رسیده است، کمی صبر کنید تا داوطلبین دیگر برگه ها را از روی زمین بردارند، سپس به آرامی برگه‌ی خود را از روی زمین بردارید، چند نفس عمیق بکشید و با توکل برخدا و استعانت از ائمه‌ی اطهار، پاسخ گویی به سؤالات را آغاز کنید.

3-زمان:
برای اینکه هنگام پاسخ‌گویی به سؤالات، گذر زمان شما را اذیت نکند و درعین حال هر چند وقت یکبار بتوانید زمان را کنترل کنید، ساعت خود را از دستتان باز کرده و در جیبتان قرار دهید. سعی کنید ساعت مچی شما از نوع کامپیوتری و دیجیتالی باشد که دقایق را به شما دقیق‌تر نشان می‌دهد.

داوطلب گرامی:

یکی از مواردی که هنگام شرکت در آزمون بسیار حیاتی است، مدیریت زمان در هنگام پاسخگویی به سؤالات است. به این معنی که، باید ضمن این‌ که گذر زمان را در نظر دارید، بیش از حد معمول به آن توجه نکنید و مرتباً به ساعت خود نگاه نکنید. زیرا این کار هم از تمرکز شما خواهد کاست و هم اینکه باعث اضطراب شما خواهد شد. باید از هم اکنون، در آزمون های آزمایشی، بسیار به این نکته داشته باشید و سعی کنید ذهن خود را عادت دهید که خودش گذر زمان را به طور حدودی درنظر داشته باشد و در هر ساعت، فقط چند بار مجبور باشید به ساعتتان مراجعه کنید.

4- پاک کن:
پاک کن خود را در روی صندلی و در کنار پاسخ‌ نامه قرار دهید تا در مواقع لزوم، به سرعت قابل دسترسی باشد.

نکاتی را که در اینجا ذکر شد، درهمه‌ی آزمون‌های آزمایشی که تا قبل از کنکور درپیش دارید، انجام دهید تا در روز کنکور بدون هرگونه اضطراب و مشکلی، به سؤالات پاسخ دهید.

پیروز و سربلند باشید

 

/ 0 نظر / 20 بازدید