شکلات زندگی

زندگی، زیباترین هدیهٔ خدای مهربان است و انسان‌هائی که این هدیهٔ زیبا را قدر می‌دانند، آنچنان در صحنهٔ زندگی، شادی و نشاط می‌آفرینند که هر لحظهٔ زندگیشان مملو از خاطره‌ای زیبا خواهد بود. راز و رمز شیرین زندگی کردن، خیلی سخت نیست؛
فق می‌بایست بدانیم چگونه زندگی کنیم و از این هدیهٔ الهی چگونه لذت ببریم. آری مشکل‌ها و ناکامی‌های مسیر زندگی، مواد خام ”شکلات زندگی“ هستند. زندگی ما همواره با مشکل‌ها و سختی‌ها معنا پیدا می‌کند و ما آمده‌ایم تا مسائل زندگی را حل کنیم و لذا حل مسئله‌ها و مشکل‌ها را بچشیم. از مشکل‌ها و رنج‌های زندگی نهراسیم و با اقتدار در میدان زندگی وارد شویم و اینگونه از مشکل‌ها و ناکامی‌های مسیر، بهترین شکلات زندگیمان را تهیه کنیم و از طعم آن لذت ببریم.
برای تهیهٔ ”شکلات زندگی“ می‌بایست به نکته‌های مهم و دستورالعمل زیر به‌طور دقیق توجه داشت تا طعم ”شکلات زندگی“، دلچسب همهٔ اطرافیانمان باشد.
باور کنیم که بهترین تهیه‌کنندهٔ شکلات زندگی هستیم:
انسان‌هائی که فعالیت و امورشان را با نگرش و باورهای بسیار مثبت آغاز می‌کنند، دستاوردهای مثبتی به‌دست می‌آورند. آنان چون اعتقاد دارند که موفق می‌شوند، پس به‌طور قطع به پیروزی می‌رسند انسا‌های برنده، ابتدا در ذهن خود برنده می‌شوند و سپس این پیروزی و موفقیت را در صحنهٔ زندگی نمایان می‌سازند. برندگان همیشه مثبت می‌اندیشند و از ناملایمت‌های مسیر، هراسی ندارند و با اعتقادی راسخ، نگاهی متعالی به اطراف خود دارند. آری برای خلق یک زندگی عالی و مطلوب، می‌بایست باور داشته باشیم که توانائی آفریدن زیباترین زندگی را داریم؛ سپس با این باور زیبا، شیرین‌ترین لحظه‌ها را برای خود و اطرافیان مهیا سازیم.
● از کاه کوه نسازیم
برای تهیهٔ ”شکلات زندگی“ می‌بایست تجربه کسب کنیم بنابراین اگر عزممان را جزم کرده‌ایم تا زندگی شیرینی را رقم زنیم، می‌بایست از اشتباه‌های گذشته، اندوهگین و محزون نباشیم و ناکامی‌های گذشته را در ذهنمان مرور نکرده و بی‌جهت از کاه کوه نسازیم. انسان‌های موفق، فقط از گذشته درس می‌گیرند و در زمان حال زندگی می‌کنند و همواره آینده‌ای زیبا را در ذهنشان ترسیم می‌نمایند. راز شاد زیستن، صبر و شکیبائی است. برای لذت بردن از زندگی، می‌بایست برای اتفاق‌هائی که هنوز رخ نداده است، نگران نباشیم. ”دیل کارنگی“، روانشناس بزگ می‌گوید: ”۹۸ درصد نگرانی‌های مردم برای چیزهائی است که هنوز اتفاق نیفتاده است“. پس بیائیم با توکل به خدای مهربان، در فراز و نشیب‌های زندگی با صبر و حوصله به انتظار زیباترین و خوشمزه‌ترین لحظه‌های ناب زندگی باشیم.
و از اکنون لذت ببریم و از گذشته عبرت بگیریم و آینده‌ای زیبا را تصور نمائیم.
● تدبیر و تفکر
زندگی با تدبیر و تفکر زیبا می‌شود. برای هر اقدامی، فکر کنیم و فکرهایمان را در روی برگه‌ای سفید بنویسیم و چندین بار تفکرهای خود را مرور کنیم. انسان‌هائی می‌توانند لحظه‌های شیرینی در زندگیشان خلق نمایند که زمانی آن لحظه را تصویر و برای آن تدبیر نموده باشند. تفکر، راه‌های بی‌شماری را برای رسیدن به موفقیت در مسیر انسان قرار می‌دهد و انسان‌هان هوشمند علاوه بر اینکه خود می‌اندیشند، از تجربه‌ها و فکرهای نسان‌های دیگر نیز استفاده می‌کنند و میانبرهای رسیدن به موفقیت و زیبائی را کشف می‌نمایند. اندیشیدن، انسان‌ها را رشد می‌دهد و آنان را از مسیرهای بحرانی، به سلامت عبور می‌دهد و راه‌های آرامش و نشاط را برای آنان به ارمغان می‌آورد. هر روز، دقایقی را در خلوت برای اندیشیدن قرار دهیم و آنچه را که پس از تفکر، تدبیر و مشورت با انسان‌های صادق به‌دست می‌آوریم، با اقتدار در صحنهٔ زندگی جاری نمائیم.
● منتظر خبرهای خوب باشیم
انتظار، زیباترین مفهوم زندگی است. انسان‌هائی که در انتظار خوبی‌ها می‌نشینند، خوبی‌ها را به‌دست می‌آورند؛ چرا که انسان‌ها، جذب‌کنندهٔ انتظارهایشان می‌باشند. در این عالم، قانونی وجود دارد به نام ”قانون افزایش“. این قانون، بیان‌کنندهٔ این مفهوم است: ”هر چیزی که حرفش را بیشتر بزنی و به آن بیشتر بیندیشی، برای تو محقق می‌شود“ مواظب باشیم برای تحقق یک زندگی شیری، منتظر تلخ‌کامی‌ها و شکست‌ها نباشیم و هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شویم، پس از یک مناجات عارفانه، منتظر خیر و برکت‌های بیکران در زندگی باشیم و چه زیبا ”پیامبر اکرم (ص)“ فرموده‌اند که: ”مشکل را کتمان کنید تا روزیتان زیاد شود“ همواره سعی کنیم با دوربین ذهنمان، زیبائی‌ها را ببینیم و صحنه‌های جذاب زندگی را شکار کنیم. از مهربانی‌ها و عطوفت‌ها بگوئیم و همواره شاکر خدای مهربان باشیم تا برکت‌ها و نعمت‌های الهی برایمان گسترده شود.
● توکل به خدای مهربان:
قرآن مجید می‌فرماید: ”به درستی اوست که می‌خنداند و می‌گریاند.
انسان‌هائی که با یک ارتباط عاشقانه و عارفانه با توکل به خالق هستی در مسیر زندگی تلاش می‌نمایند، همواره مورد حمایت حضرت حق‌تعالی قرار می‌گیرند و به آرامشی عمیق دست می‌یابند. ساختن یک زندگی ایده‌آل، بدون خدا ممکن نیست و انسان‌هائی که به دنبال شیرینی و حلاوت در زندگی می‌گردند، می‌بایست خدا را در متن زندگیشان جاری نمایند و هر تفکر و اقدامی را بر مبنای اطاعت او قرار دهند تا شادی و نشاط حقیقی نصیبشان گردد.
خداوند به انسان‌هائی که او را اطاعت می‌کنند و یاری می‌رسانند، وعده‌ٔ یاری و حمایت داده است.
با هم یک بار دیگر مواد لازم جهت تهیه ”شکلات زندگی“ را مرور می‌کنیم:
ردیف/ مواد لازم/ مقدار لازم
۱ /  توکل به خدای مهربان / به وسعت عالم
۲/ تفکر مثبت/ به تعداد هر فکر
۳/ تدبیر مناسب/ به تعداد هر اقدام
۴ /  صبر و تحمل/ در کل مسیر زندگی
۵ /  استفاده از تجربه/ هر چه بیشتر باشد، بهتر است
۶ /  مشکلات/ هر اندازه که باشد
یادمان باشد هر چقدر برای تهیه ”شکلات زندگی“ دقت و تلاش کنیم، طعم این شکلات، خوشمزه‌تر می‌شود و اعضاء خانواده‌مان از آن لذت بیشتری می‌برند.    مهندس سید حسین میرباقری
مدرس تکنیک‌های موفقیت در زندگی           منبع : مجله شادکامی و موفقیت   

/ 0 نظر / 5 بازدید