سلامتی و مصرف بهینه دارو

 

1) از خرد کردن یا جویدن قرصهای روکش دار خودداری کنید، اگر قرص روکش دار، ترک داشت مصرف نکنید . 
2)   داروهای مایع را قبل از مصرف تکان دهید، زیرا بعضی از داروهای مایع دراثر ماندن، دو لایه ویا چند لایه می شوند و داروهای مؤثر در بعضی لایه ها کم و در بعضی لایه ها زیاد است . 
3) در مصرف داروهای مایع به ویژه آنتی بیوتیکها و داروهای ضد صرع تا حدامکان از قاشقهای مخصوص همان دارو استفاده کنید (از داروساز بخواهید که قاشق مخصوص دارو را در اختیار شما قرار دهد) چرا که قاشقهای معمولی آشپزخانه به اندازه کافی دقیق نیست . 
4) اگر شیشه شربت را در یخچال نگهداری کنید ممکن است شکرک بزند، اما در صورت گرم کردن ( نه جوشاندن ) مجدداً قابل استفاده است . 
5) داروهای نیم خورده و داروهایی که مقداری از آنها مصرف شده است قابل نگهداری نیستند و باید دور ریخته شوند . 
6) قبل از مصرف قطره یا اسپری بینی، به آرامی بینی خود را تخلیه نمایید . 
7) پیش ازاستفاده از قطره چشمی دستهایتان را بشویید، مژه های اطراف چشمها را تمیز کنید تا از انتقال هر گونه آلودگی به داخل چشم جلوگیری شود. پلک پایین را طوری بکشید تا تشکیل یک کیسه دهد . قطره چکان را نزدیک چشم نگه دارید، اما نباید با چشم تماس پیدا کند. قطره را در داخل کیسه زیرین بریزید. (هیچ گاه قطره را مستقیماً روی کره چشم نچکانید) چشمها را ببندید و چند دقیقه درهمین حالت بمانید .
▪ نکته مهم :
ظرفیت کیسه پلک زیرین، حداکثر یک قطره است و با ریختن بیش از یک قطره، فقط قطره قبلی شسته می شود، بنابراین اگر لازم است همزمان دو یا چند دارو به شکل قطره را مصرف کنید، حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه بین ریختن دو قطره فاصله بگذارید .
8) از مصرف طولانی مدت قطره های چشمی به ویژه آنهایی که حاوی ترکیبات کورتونی هستند (ومعمولاً برای رفع التهاب چشم استفاده می شوند) بدون تجویز پزشک جداً خودداری نمایید. مصرف طولانی مدت این داروها بدون کنترل پزشک ممکن است عوارض سهمناکی همچون بیماریهای کاتراکت (آب مروارید ) وگلوکوم (آب سیاه) و در نهایت کوری را در برخواهد داشت . 
9) برای ریختن قطره گوشی،لاله گو ش را به عقب بکشید، (درکودکان به پایین وعقب ودر بزرگسالان به بالا وعقب) و بعد قطره را بچکانید. قطره نباید بسیار سرد یا بسیار گرم باشد. بهترین روش برای این که قطره گوشی به گرمای مناسب برسد، این است که آن را بین دستها به جلو و عقب بگردانید، هیچ گاه قطره گوشی را در آب جوش قرار ندهید، زیرا نباید بسیار گرم باشد . 
10) به طور کلی درمصرف قطره ها یا پمادهای چشمی، گوشی و بینی از تماس نوک قطره یا پماد با مخاط خودداری کنید . 
11) از قطره چشمی، گوشی یا بینی که مدتی بی استفاده مانده است مجدداً استفاده نکنید، چرا که این دارو می تواند محیط مساعدی جهت تجمع عوامل میکروبی به وجود آورد ودر نتیجه ممکن است مصرف آن ضرری به مراتب بیش ازفایده اش باشد . 
12) بهترین روش استفاده از داروهای بشکل کرم و یا پماد این است که ابتدا محل مورد نظر را به مدت ۵ دقیقه مرطوب نماید وسپس قبل ازخشک شدن (درطی ۲ تا ۵ دقیقه) دارو را روی ضایعه بمالید . 
13) تمام داروهایتان را به دور از حرارت، رطوبت و دسترس کودکان نگهدارید. نیازی نیست که همه داروها در داخل یخچال نگهداری شوند. اگر داروها درجای مرطوب یا درمقابل نور آفتاب، درسرما یا گرمای زیاد نگهداری شوند تجزیه شده وفاسد می شوند. بعضی داروها وقتی که تجزیه می شوند فقط اثرشان کمتر می شود، اما برخی دیگر پس از تجزیه به ترکیب کاملاً متفاوت وخطرناکی تبدیل می گردد. پس هیچ گاه قفسه داروها را در حمام، ایوان خانه یا نزدیک به آنها قرار ندهید . 
14) و دیگر این که به هنگام خرید و مصرف داروها به تاریخ انقضای آنها توجه نمایید

/ 0 نظر / 53 بازدید